MS’le Baba Olmak

MS, baba olmaya engel değildir.

MS hastası olan erkeklerin aile kurmaları ve baba olmaları mümkündür. RRMS’ten (Tekrarlayan ve Düzelen MS) etkilenen kişilerin üçte biri erkektir ve MS, 20-40 yaşları arasında daha sık görülmektedir. MS, erkek bireylerin aile kurmalarına ya da çocuk sahibi olmalarına engel değildir. MS hastası olan erkek bireyler rahat sağlıklı bir şekilde aile kurabilirler.1

MS’le Baba Olmak

MS’in fertilite üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur.

MS hakkında yapılan çalışmalarda; MS’in erkek bireylerde doğrudan infertiliteye yol açmadığı gözlemlenmiştir.2,3 Bu durum, MS’in baba olmaya engel olmadığını göstermektedir.

Ancak MS hastası olan bazı erkeklerde erektil disfonksiyon görülebilir. Bu durumun nedenleri genellikle spastisite, kas zayıflığı gibi MS belirtileri ya da ilaçların/tedavilerin yan etkileridir.

Erkek bireyler, bu durumu gözlemlediklerinde mutlaka hekimlerine danışmalı ve tedaviyi bırakmadan doğru adımları izlemelidir.

MS'te Baba Olmak: Tedavide Sürekliliğin Önemi

MS tedavisine düzenli bir şekilde devam edilmesi, bireylerin yaşamını oldukça kolaylaştırır. Günümüzdeki gelişmiş tedaviler ile hastalık kontrol altında tutulabilir ve bireyler sağlıklı bir şekilde aile kurabilirler.

MS’li bireylerin sağlıklı bir şekilde aile kurabilmeleri için; ilaçlarını düzenli olarak almaları ve hekimleri tarafından doğru takip edilmeleri çok önemlidir.

Bu sayfayı inceleyenler

aşağıdaki içerikleri de inceledi

Askerlik

MS hastalarının hastalığın seyri nedeniyle askerlik sırasında yorgunluk, bitkinlik, uykusuzluk, denge, görme problemleri...

Detaylı İncele

Cinsel Yaşam

MS hastalarında cinsel işlev bozuklukları görülebilir. Erkeklerde ereksiyon güçlüğü, hızlı boşalma ve orgazm yoğunluğunda...

Detaylı İncele