MS ve Obezite

Obezitenin, MS hastası bireylerin yaşantısına olumsuz yönde etkileri vardır. Hastalığın seyrinde, tedavi sürecinde çeşitli zorluklara yol açabilir. MS hastası bireyler; obezitenin önüne geçmek için dengeli bir beslenme düzeni oluşturmalı ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelidirler.1

Kardiyovasküler hastalık riskini ve kanser gelişimini artıran obezite; MS seyrini de olumsuz yönde etkilemektedir. Hekim tarafından oluşturulan dengeli bir beslenme düzeni ve egzersiz planı; MS hastalarının obeziteden kaynaklanan olumsuz etkilerin önüne geçmelerine yardımcı olur.

Çocukluk veya ergenlik çağında obezite görülen kişilerde MS riski de artırmaktadır. Bu durum kadınlarda daha sık görülmektedir. Aynı zamanda; yapılan son çalışmalarda obezitenin mevcut MS'in hastalık sürecine olumsuz etki ettiği gözlemlenmiştir.

Buna ek olarak; bazı MS tedavileri, obezite hastası bireylerde etki göstermeyebilir. Bunun için, MS hastası bireyler düzenli kilo kontrollerini yaptırmalı ve hekimleri ile iletişim içerisinde olmalıdırlar.

Obezitenin MS hastası bireylere olumsuz etki etmesinin çeşitli nedenleri vardır. Obezite enflamasyona neden olabilir. Bu durumda çeşitli negatif etkileri beraberinde getirir. Göbek yağı yani viseral yağlar, proeflamatuvar habercileri vücuda salar. Bu durum, MS gibi enflamatuvar bir hastalığın bu habercilerden etkilenmesine neden olur.

MS'te Obeziteden Kaçınmak

Hangi besinler sağlıklıdır?

MS hastası bireylerin, sağlıklı bir vücuda sahip olmaları için sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir. Sağlıklı besinlerin en başında tabii ki meyve ve sebzeler yer almaktadır. Vitamin içeren taze sebze ve meyveler, beslenme düzeninin önemli bir kısmını oluşturmalıdır.

Buna ek olarak, süpermarketlerde yer alan ürünlerin tercihine de dikkat edilmelidir. Birçok kişi tarafından zararlı olarak kabul edilen kola ve işlenmiş gıdaların yanı sıra, paketli müsli ve meyveli yoğurtlar da düşünüldüğü gibi tam olarak sağlıklı değildir. Bu besinler bol şeker ve katkı maddesi içermektedir. Bu tarz besinler tercih edilirken, mutlaka firmaların paketlere yerleştirdikleri içindekiler tablosuna bakılmalıdır. Bu sayede doğru ve sağlıklı ürün tercihi yapılabilir.

Bu sayfayı inceleyenler

aşağıdaki içerikleri de inceledi

Nasıl Beslenelim?

MS hastaları dengeli, liften, sebze ve meyveden zengin, yağ oranı düşük, katkı maddesi içermeyen doğal besinlerle beslenmelidir.

Detaylı İncele

MS ve Bayram Coşkusu

Bayramda sevdiklerimizle birlikte kurulan sofraların, yenilen yemeklerin coşkusu başkadır.

Detaylı İncele