MS ve Ramazan

MS hastaları oruç tutabilir mi?

Multipl Skleroz (MS) santral sinir sistemini yani beyin ve omuriliği etkilediği için vücut açlığa daha çok duyarlı hale gelmektedir.

MS hastalarının %80’inde görülen görülen önemli bir yakınma yorgunluktur. Bunun yanısıra hastalığa bağlı denge kayıpları, yürüme bozuklukları, el ve kollardaki güçsüzlük görülebilmektedir.

MS tedavisinde kullanılanılan ilaçların dozları farklıdır ve alımlarının aksatılmaması gerekir.

ramazan

MS kişiye özeldir, dolayısıyla her hastada farklı derecelerde farklı belirtiler gösterir. Bu nedenle MS hastası Ramazan ayında oruç tutup tutamayacağını hekimiyle birlikte karar vermelidir.

Bilimsel kaynaklar MS hastalarının yeterli, dengeli ve doğal besinlerle beslenmesi gerektiğini önemle vurguluyor. Sebze, meyve ve özellikle omega-3 açısından zengin balık tüketimi çok faydalı. Tuz ve şeker tüketimi azaltılmalı, susuz kalmaktan kaçınılmalıdır. Ara öğünlerde ise 1 avuç ceviz, çiğ badem, çiğ fındık ve yer fıstığı gibi besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.

Bu sayfayı inceleyenler

aşağıdaki içerikleri de inceledi

Nasıl Beslenelim?

MS hastaları dengeli, liften, sebze ve meyveden zengin, yağ oranı düşük, katkı maddesi içermeyen doğal besinlerle beslenmelidir.

Detaylı İncele

MS ve Bayram Coşkusu

Bayramda sevdiklerimizle birlikte kurulan sofraların, yenilen yemeklerin coşkusu başkadır.

Detaylı İncele