MS ve İş Hayatı

İş hayatında yaşanan yoğun tempo, ilerleyen dönemde strese dönüşebilir. MS’li bireylerin çalışma temposunda düzenli molalar vermesi ise oldukça faydalıdır.1

MS’li bireylerin verdikleri molalarda zihinlerini güçlendirmeleri, sürecin yönetimini kolaylaştırır. Planlı molalar, kişilerin fiziksel ve zihinsel güç yönetimini olumlu etkilemektedir.

MS ve İş Hayatı

Mola vermek, MS’li bireyler için önemlidir

İşte karşılaşılan durumlar, birçok kişiyi stres altında bırakır. Bu durumda beden; doğal olarak savaş ya da kaç yöntemini uygular. Bu da kan basıncını artırır. Bu, kısa dönemli strestir. Fakat düzenli olması sürekli strese dönüşür ve kişide olumsuz etkiler yaratır.

Bu durumlarda, MS’li bireyler uygun yöntemlerle kendilerini sakinleştirmeli ve streslerini doğru bir şekilde yönetmelidirler.

MS’li bireyler iş koşullarına göre molalar verebilir ve hem işlerine hem de kendilerine uygun bir plan oluşturabilirler.

5 dakikalık molalarda ne olur?

Çalışma yasasına göre altı saatlik çalışmadan sonra, kişiler en az 30 dakika mola verme hakkına sahiptir. Daha uzun (öğle yemeği) bir ara vermenin yanı sıra arada birkaç küçük mola da verilmelidir. Her 70-80 dakikada bir, beş dakikalık mola vermek tavsiye edilmektedir.1

Ergonomi çalışmaları, tam olarak bu süreden sonra vücudumuzun toparlanma moduna geçeceğini göstermektedir. Bu süre zarfında üretkenliğimiz azalır. Doğru kullanıldığında 5 dakikalık bir mola oldukça yeterlidir. Bu sürede bilinçli derin nefes alabilir ve gerginliğinizi giderebilirsiniz.1

Düzenli olarak mola vermeyi unutmamak için bir hatırlatıcı ayarlayabilirsiniz. Bu bir post-it notu veya telefonunuzda bir hatırlatıcı olabilir.

Bu sayfayı inceleyenler

aşağıdaki içerikleri de inceledi

MS’te Uyku Bozuklukları ve Depresyon

Depresyon, MS’li bireylerde oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Detaylı İncele

MS ve Migren

Birçok MS hastası, migren sıkıntıları yaşamaktadır. Bunun önüne geçmek için migreni iyi bilmek ve önlem almak gerekir.

Detaylı İncele